Premýšľal si niekedy nad tým, v akej polohe by si sa mal modliť? Máš sa obrátiť na určitú svetovú stranu? Zaujať nejakú pozíciu, aby ťa Boh lepšie počul? Obrátiť sa hore k nebu, alebo naopak, dole k zemi? Nuž, toto je ďalšia z oblastí, kde zohráva väčšiu úlohu naša kultúra, naše tradície či výchova, než to, čo stanovil Boh.

Keďže modlitba je rozhovor s Bohom, ktorý je všade okolo teba, môžeš pri nej byť v akejkoľvek pozícii. Podľa cirkevného otca Tertuliána (asi 155 – 222 n. l.) raní kresťania nemali nejakú konkrétnu pozíciu, ktorú by jednotne používali. Píše, že niektorí pri modlitbe stáli: niekedy so sklonenou hlavou, s roztiahnutými rukami (do tvaru kríža) alebo s rukami zdvihnutými k nebesám. Iní sa modlili pokľačiačky alebo ležali tvárou doluznačky, na prejav úcty a bázne pred Bohom.

Čo hovorí Biblia

Biblia spomína tieto polohy pri modlitbe: sedenie (2. Samuelova 7, 18); státie (Marek 11, 25); kľačanie (Lukáš 22, 41; Skutky 7, 60; 9, 40; 20, 36; 21, 5; Efezanom 3, 14); ležanie tvárou k zemi (Matúš 26, 39; Marek 14, 35); obrátenie tváre k nebesám (Marek 6, 41; Ján 11, 41; 17,1); s dlaňami vystretými hore (2. kronická 6, 13-14; 1. Timotejovi 2, 8).

Ježiš často brojil proti falošnému náboženstvu, ktoré kládlo veľký dôraz na vonkajšie správanie, a zdôrazňoval, že Bohu viac záleží na našom srdci. Komunikácia s Bohom si nevyžaduje žiadnu konkrétnu pozíciu tela, ale aj svojím telom môžeme vyjadriť postoje v našom srdci – našu pokoru a bázeň, našu radosť a vďačnosť, našu dôveru v Boha a jeho zasľúbenia.

Vyskúšaj niečo nové

Ak sa väčšinou modlíš v tom istom postoji, vyskúšaj počas nasledujúcich dní niečo nové! Nemusíš ísť ďalej v kurze, nasledujúce dni sa rozprávaj s Bohom v polohe, ktorú si predtým neskúšal alebo ju používaš len málo. Do poznámok si napíš svoje skúsenosti a dojmy.


Ideme na to?

Zapíš sa do tohto bezplatného online kurzu!

Začať kurz